איך בוחרים מסלול ריצה, כל הסודות שלא מספרים לך!

אז הנה הגיע הרגע בו החלטתם שאתם רוצים להיכנס לכושר ובחרתם לקנות מסלול ריצההליכון. כאן מגיעה השאלה הגדולה, איך מחליטים איזה מסלול לקנות?

מסלולי ריצה הם המוצר החם ביותר בשוק, בעיקר בתקופה של אחרי החגים. זוהי תקופה של החלטות חדשות ובעיקר של ההחלטה הגדולה, להיכנס לכושר. חשוב מאוד להבין שהבחירה במכשיר הנכון לנו היא קריטית. בשביל שלא נעשה טעות ונקנה מסלול במיטב כספנו ובסופו של יום יהפוך למתלה נוח למעילים, הנושא צריך להיבחן בקפידה. על כן הכנו לכם סקירה שתספק לכם היכרות עם עולם מסלולי הריצההליכונים.

הסיבה לכך שיש הרבה סוגי מסלוליםהליכונים בשוק ולכך שבחדרי הכושר התור לשימוש בהם הוא הגדול ביותר היא פשוטה, ריצה והליכה זה ספורט שניתן להגיע בעזרתו לתוצאות מרביות בכל מרכיבי הכושר הגופני. לאנשים רבים ריצה בחוץ היא קשה מסיבות שונות ורבות ועל כן ההליכון הוא פיתרון נוח ונכון. הוא מדמה כמעט לחלוטין את אותה הפעולה שנעשית בחוץ ובשל כך הוא המכשיר הביתי הקרוב ביותר לפעולה הטבעית שאמורה להיווצר בעת הפעילות הגופנית. בנוסף השימוש במסלול הוא נוח, קל, וידידותי למשתמש.

אז מה הפרמטרים אותם נחפש בקנייה של מסלול ריצה או הליכון?

רוחב רצועה:
רוחב הרצועה ייקבע את מידת הנוחות ושיווי המשקל שלכם הן בריצה והן בהליכה. הקפידו על קנייה של רצועה המתאימה למטרותיכם. אם אתם רצים חשוב שהרצועה תהיה רחבה מספיק. הדבר אף תלוי בגובה ובגודל שלכם.
כאשר קונים מסלול חשוב לעלות עליו, הגיעו לחנות עם נעליים מתאימות ונסו את ההליכון לפני הקנייה.

מנוע מתאים:
עוצמת המנוע תקבע איך תיראה הפעילות שלכם. אדם המעוניין בריצה לאורך זמן מומלץ שיבחר מסלול בעל מנוע חזק וגדול שיכול לפעול לאורך זמן רב. יש שני סוגים של מנועים, מנוע ה-DC ומנוע-AC. מנועי ה-AC בעלי יכולת הפעלה לאורך זמן, על כן מי שמעוניין בריצה ממושכת של כשעה וחצי-שעתיים מומלץ שיבחר בהם. הם מנועים שקטים יותר ועל כן הליכונים אלו יהיו יקרים יותר. מנועי ה-DC רועשים יותר וביתיים אך ניתן למצוא הליכונים בעלי מנועי DC ברמה גבוהה.
חשוב לקנות מסלול ריצה שמתאים למשקל הגוף של המתאמן. הליכון גדול ובעל מנוע חזק הוא פרמטר מרכזי לכבדי משקל. כמו כן, אם ההליכון מיועד למספר מתאמנים, חשוב לבחור מסלול חזק. מנוע מתאים לאופי הפעילות ימנע תקלות עתידיות.

בלימת זעזועים:
בלימה כפולה למניעת פציעות ושמירה על הברכיים והגב.

שרות ואחריות:
האחריות הנהוגה בשוק היא בדרך כלל שנה על המסלול ועשר שנים על המנוע. חשוב גם לבדוק כמה שנים קיימת החברה בשוק, זהו מדד חשוב לאמינות. חברת אנרג´ים ספורט קיימת בשוק משנת 1984 מה שמקנה ביטחון בקניית מוצרים בחנות. חברה שקיימת זמן רב בשוק גם שירות הלקוחות שלה יעיל ואחראי וכך תדעו שיש למי לפנות במקרה של תקלה.

תוכניות אימון:
שעמום יכול להקשות על האימון ולכן חשוב הגיוון. העובדה שיש מספר רב של תוכניות אימון יכול להוסיף עניין. חשוב לתת תשומת הלב לכך שהגישה ללחצני המהירות והשיפוע נוחה. הליכונים עם כיוון מהירות ושיפוע בידיות יהיו בחירה נכונה.

התקציב:
שימו לב שבגלל בעיות תקציב לא תקבלו הליכון שאינו תואם את מטרותיכם. לדוגמא, אדם שמטרתו העיקרית היא ריצה או אדם כבד יותר שיקנה מסלול קטן ובעל רצועה צרה (כפי שהוזכר) אך ורק מטעמי חיסכון עלול לפגוע במטרותיו. על כן גם אם אתם שומרים על מסגרת תקציב מסוימת חשוב לקנות מוצר שיתאים לכם. להשקיע מעט יותר ולא לקנות משהו זול לחינם.

מקום בבית:
לפני קניית המסלול ובחירתו עליכם לוודא כמה מקום יש לכם בבית. הגיעו לחנות עם המידות וכך תדעו להתכוונן על המסלול שמתאים לביתכם. מסלול מתקפל יחסוך מקום בבית. רוב המסלולים הביתיים מתקפלים. חשוב שהקיפול יהיה נוח וקל, בקשו לנסות לקפל בעצמכם בחנות. ישנם מעט מסלולים שאינם מתקפלים, בדרך כלל הם יהיו מסלולים חצי מקצועיים או מקצועיים. היתרון הבולט שלהם שהם מאוד יציבים וכמעט אינם זזים בעת השימוש בהם.

שיפוע חשמלי או ידני:
הליכון בעל שיפוע ידני הינו זול באופן משמעותי. המחיר אמנם מפתה אולם ההליכון אינו מתאים לכולם. במכשיר בעל שיפוע ידני האפשרות לשינוי השיפוע באופן אוטומטי איננה מתאפשרת ועל מנת לבצע את השינוי בשיפוע אנו נדרשים לרדת מההליכון ולבצע את הפעולה בצורה ידנית, מה שפוגע ברצף העבודה. השיפוע בדרך כלל הינו נמוך. רוב ההליכונים בעלי שיפוע ידני הקיימים בשוק קטנים ופחות חזקים משמעותית מחבריהם האוטומטיים. הם מומלצים יותר לאלו מבינינו שלא התאמנו זמן רב ונמצאים בגיל מתקדם יותר, להליכה מתונה.
בהצלחה