טרמפולינות- כיצד לבחור טרמפולינה???

יותר ויותר משפחות רוכשות טרמפולינה לחצר או טרמפולינה אישית שיכולה להתאים לשימוש גם בבית.   ההתלהבות של הילדים נשמרת לאורך שנים, בקיץ ובחורף, וההורים נהנים מפעילות גופנית קלה ונעימה.
קיים בשוק מבחר עצום של טרמפולינות ממגוון רחב של יצרנים, איכויות, ומחירים. הבלבול הוא רב עבור לקוחות המבקשים לרכוש טרמפולינה בפעם הראשונה - כיצד בוחרים טרמפולינה המתאימה לי? מה חשוב לבדוק לפני שרוכשים? כל התשובות אצלנו!

 

כמה כסף להשקיע בטרמפולינה?


עלות הטרמפולינה תלויה בקוטר המסגרת, ואיכות הטרמפולינה. באופן כללי קיימות שתי קטגוריות של טרמפולינות בשוק:
טרמפולינות מקצועיות- יקרות מאד, חזקות במיוחד, עשויות מחומרים איכותיים ביותר, בעלות דינאמיקה המאפשרת להקפיץ כל משקל לגובה רב, דגש על ביצועים על חשבון בטיחות. תקן אולימפי.
טרמפולינות לשימוש ביתי- הפופולאריות ביותר, משלבות ביצועים טובים במחיר סביר, שילוב של חומרים במגוון איכויות מעל הסטנדרט, עמידות לשנים, דגש על בטיחות והתאמה לכל גיל ומשקל.


כיצד משווים בין טרמפולינות?לקוחות המתעניינים בטרמפולינה מבינים מיד שהשוק מוצף במבחר עצום אשר למראית עין נראה אותו דבר, פרט לצבע צורה מספר הרגליים ומחיר. להלן מספר נקודות לפי סדר חשיבות שיסייעו לכם להבדיל בין הדגמים:
הקפיץ- משפיע על הדינאמיקה והביצועים (איכות הקפיצה). אורך הקפיץ הסטנדרטי ינוע בין 17 ל- 22 ס"מ ובלתי תלוי בקוטר ה- טרמפולינה. כדי להתקינו תזדקקו למותחן קפיצים עקב עוצמתו, מאפיין המצביע על איכותו.
מספר הקפיצים לקוטר- לכל קוטר מוגדר מספר סטנדרטי של קפיצים (היחס הינו פיזיקאלי), למשל בטרמפולינה בקוטר 360 ס"מ נדרשים 80 קפיצים, בקוטר 430 ס"מ נדרשים 96 קפיצים - פחות מדי קפיצים יפגעו בביצועים ואין שום תועלת ביותר קפיצים מהסטנדרט, הנ"ל לא ישפיע על הדינאמיקה או על אריכות הימים של הקפיצים.
ריפוד היקפי לכיסוי קפיצים- מטרת הריפוד (מכונה גם כריות או כיסוי קפיצים) הוא להגנה, עובי זה לא הכול, סוג המילוי חשוב יותר – מילוי קל משקל, גם אם הינו עבה יהיה פחות טוב ממילוי כבד. כמו כן, יש חשיבות לסוג הציפוי - ויניל או PVC מחזיק הרבה יותר שנים בחשיפה גבוהה לקרני שמש UV. אצלנו באנרג´ים הריפוד עשוי PVC 22 מ"מ עם הגנה מקרני השמש.

שילדה- שילדה טובה תשמש אתכם לשנים רבות, וודאו כי היא עשויה אל-חלד, מגולוונת היטב (לא צבועה בצבע נגד חלודה), חזקה (סוג החומר ועובי הצנרת) ובנויה מחוליות (ניתנת ל-"פילוס" גם על משטח לא ישר בחצר), כך שהיא לא תישבר בעומס. הטרמפולינות באנרג´ים עשויות שילדת אל-חלד מגולוונת 1.5 מ"מ וקוטר 38 מ"מ.

משטח קפיצה (מיטה)- כל עוד המיטה היא סטנדרטית מותאמת למספר הקפיצים נדיר שיש בעיות במיטה בטרמפולינה מאיכות ביתית ומעלה. המיטה לא תורמת כלל לאיכות הדינאמיקה והביצועים. באנרג´ים משטח הקפיצה מיוצר בארה"ב ועמיד מנזקי השמש
רגליים- מסגרת סטנדרטית תהיה בנויה על 3-4 זוגות רגליים בצורת "ח" הפוכה (בהתאם לגודל ה- טרמפולינה) בגובה 1 מטר מהקרקע. המסגרת והרגליים תורמים לביצועים ומשפיעים על הדינאמיקה והיציבות. בטרמפולינות של אנרג´ים החיבורים של המוטות מחוזקים ע"י בריח. בכך מובטח עמידות ארוכת-טווח.
תוספות- מקובל שטרמפולינות מגיעות בעסקת חבילה עם רשת הגנה וסולם. ישנם תוספות כגון- סכך, כיסויים, מתקן לנעלים וכו´. אלה תוספות נחמדות אך לא בגדר אינדיקציה לאיכות הטרמפולינה. יש לרכוש רק טרמפולינה סטנדרטית המיוצרת במפעל מכובד ועל פי התקן. אל תתנו לתוספות המוצעות ולמבצעים להטות את השיקולים שלכם מהעקרונות החשובים בעסקה. הטרמפולינות של אנרג´ים מיובאות מספק בחו"ל ועוברות תו תקן מחמיר (כל טרמפולינה עוברת הדמיה של כ-2000 קפיצות המבוצעות ע"י רובוט).


איזה קוטר טרמפולינה הכי מתאים לכם?מי ישתמש ב- טרמפולינה? רק ילדים? יש לזכור כי הילדים גדלים במהירות, האם הטרמפולינה תהיה בגודל המתאים ותספק להם חוויה מהנה גם עוד 5 שנים? האם יקפצו על הטרמפולינה גם בני נוער ומבוגרים? למה תשמש הטרמפולינה - קפיצות בשביל הכיף? אימון גופני? סלטות ותרגילים אקרובטים? הטרמפולינות באנרג´ים מגיעות בשלל טווחים מ-8 פיט עד 16 פיט.
שילוב השיקולים שלהלן יסייעו לכם לבחור בגודל הטרמפולינה המתאימה:
מגבלות המקום- המרחב בחצר הינו מגבלה שלא ניתן להתגבר עליה. טרמפולינות עגולות הן הבטוחות ביותר לשימוש מכיוון שהן מכוונות את הקופץ תמיד בחזרה למרכז הטרמפולינה גם אם היא בקוטר קטן ואין מספיק מרווח מצידי הטרמפולינה.
עומס מקסימאלי- ככל שהקופץ מבוגר יותר וחזק יותר, הוא יהיה מסוגל לעשות יותר תמרונים ולכן יזדקק לשטח קפיצה גדול יותר. אם יש קופצים מעל גיל 6 מומלץ לרכוש טרמפולינה מקוטר 3 מ´ ומעלה.
סוג הפעילות- ככל שטרמפולינה הינה בעלת קוטר רחב יותר היא תהיה בעלת עומס מקסימאלי גדול יותר ותאפשר התאמה לסוגים מגוונים יותר של פעילות על הטרמפולינה. בשביל מתחילים או קפיצות בשביל הכיף טרמפולינה קטנה תספק אתכם
מס´ קופצים- אם הטרמפולינה מיועדת למס´ רב של קופצים תשקלו לקנות טרמפולינה גדולה כך שמס´ קופצים יוכלו להשתמש בה במקביל. בנוסף יש להתחשב במשקל נשיאה המקסימאלי של הטרמפולינה. באנרג´ים כל הטרמפולינות בעלות משקל נשיאה מקסימאלי של 150 ק"ג.
אם יש מקום בחצר והתקציב מאפשר זאת רכשו טרמפולינה גדולה, היא תהיה רכה יותר ותאפשר מגוון פעילויות ותתאים לטווח רחב יותר של גילאים ומשקלים.


כיצד לבחור רשת הגנה לטרמפולינה?רשת ההגנה היא רשת היקפית שתפקידה למנוע נפילה מהטרמפולינה. ללא הרשת נדרשת זהירות יתרה של הקופץ ואף פיקוח צמוד של הורים על הילדים. קיומה של רשת אינה מבטלת את האחריות ההורית, אך רשת בהחלט מקנה יותר בטחון הן להורים והן לקופץ.
קיימים סוגים רבים של רשתות הגנה, הנבדלות אחת מהשנייה בצורת הרכבה (פנימית או חיצונית), בעיצוב, בגובה (ככל שטרמפולינה גדולה יותר כך הרשת גבוה יותר), איכות החומרים, צפיפות הרשת והאבזמים והתוספות כגון סינון קרינה, תאי אחסון ועוד. כיום מקובל למכור טרמפולינה הכוללת רשת הגנה.
רשת הגנה חיצונית עדיפה על פנימית. הרשת מתלבשת על מוט השלדה, והיא כמעט ולא מפעילה מתח על המוטות הארוכים אשר נוטים להתקפל פנימה עם הזמן וגורמים לשבירת הריתוכים והמסגרת.
באנרג´ים כל הרשתות חיצוניות עם מנגנון סגירה בטיחותי של רוכסן + כיסוי לרוכסן + 4 אבזמים ועשויות מחומר עמיד בפני השמש.


יש חלקי חילוף לטרמפולינה?


הניסיון מראה שלאחר כתקופה מסוימת (בטרמפולינות מאיכות טובה) יתכן ותזדקקו לקפיצים, מיגונים, ריפודים, מיטה או רשת להחלפה, כמו בכל מוצר יש בלאי טבעי של החומרים. על מנת לשמור על הטרמפולינה במצב טוב לשנים רבות, נדרש שיהיה לכם כתובת לפנות אליה על מנת לקבל חלפים, כך שחשוב לא רק מה אתם רוכשים אל גם ממי אתם רוכשים.
תוודאו שניתן לרכוש חלקי חילוף לטרמפולינה במחירים סבירים. תבדקו עלויות של חלקי חילוף, גם אם הטרמפולינה זולה יתכן שהחלקים יהיו מאד יקרים.
דגש נוסף חשוב הוא רכישה של טרמפולינות סטנדרטיות, כך תבטיחו שתמיד יהיה עבור הטרמפולינה חלקי חילוף בשוק גם לאחר מספר שנים.
אנרג´ים משווקת אך ורק טרמפולינות סטנדרטיות וברשותה מלאי חלפים מלא, על מנת להבטיח תחזוקה תקינה של המוצר שלכם לאורך שנים.


מה כוללת האחריות לטרמפולינה?טווח האחריות לטרמפולינה לרוב משתנה בהתאמה למכלולים השונים בה ולאיכותה. אחריות המקובלת הינה שנה למסגרת בלבד וללא אחריות למשטח, לקפיצים ולריפודים.
בטרמפולינה מאיכות טובה לא יהיה לכם בעיות עם המסגרת, האחריות לרוב תהיה ל -5 שנים כי היצרן יודע שהמסגרת תחזיק מעמד גם אחרי שכל שאר המכלולים יהרסו מבלאי. בלאי של שאר המכלולים יכול לקרות לאחר מספר שנים תלוי בתנאים הסביבתיים, מיקומה בחצר וצורת השימוש בטרמפולינה.
משטח קפיצה וריפודים מוחלפים לרוב לאחר תקופה מסוימת בעיקר עקב סיבות אסתטיות למרות שהן עדיין מספקות את התפוקה הנדרשת. קפיצים הם האלמנט היחיד שמושפע לאורך הזמן ובמידה ויש ירידה בביצועים יהיה נדרש להחליף חלק מהם, על מנת לשמר את החוויה.
באנרגים מספקים טרמפולינות עם אחריות של 5 שנים על השילדה, שנה למשטח הקפיצה ו - 3 חודשים לרשת ההיקפית ולכיסוי הקפיצים.